Delibal

Türü: Romantik Dram
Yapılış Tarihi:2015
Gösteriliş Zamanı:25 Aralık 2015
Yönetmeni:Ali Bilgin
Oyuncuları: Çağatay Ulusoy, Leyla Lydia Tugutlu, Hüseyin Avni Danyal, Laçin Ceylan, Nazan Kesal, Mustafa Avkıran

poster-2

Konusu:

Modern zamanların aşk öyküsü olarak film özetlenebilir kısaca ama bunun yanında mimarlık fakültesinde okuyup, müzik yapan zengin aile çocuğu Barış ile orta sınıfa mensup, babasının düşlerini yerine getirmeye çalışan aynı okulda okuyan güzeller güzeli Füsun arasında aşk olduğuna dair genel bir açıklama da getirilebilir.

Oğlan Çağatay Ulusoy, kız ise eski Türkiye güzellerinde Leyla Lydia Tugutlu olunca filmi izlemek isteyen hatırı sayılır genç bir nüfus olduğu ortada.

Ve lakin film için iyi şeyler sinemaya sanat olarak bakıldığında söylemek mümkün mü tartışılır.

Filmin en iyi tarafı Çağatay Ulusoy tarafından bestelenen şarkısı. Filmin genelinde de müzikler harika zaten. Çağatay’ın iyi bateri çaldığı da ortada.

Aileler arası bir zengin kız, fakir oğlan çatışmasını da filmde görmek mümkün değil ki, bu da filmin iyi taraflarından.

Lakin filmin Kore yapımı bir filmin birebir uyarlaması olmasından kaynaklı bir sorun mu bilinmez ama gençleri cezp edip, ağlayarak çıkmalarına neden olsa bile, orta yaşa çok da hitap etmeyen bir film.

Yapıtın kendi içinde kopukları olduğu da yadsınamaz.  Biraz da sanki fazlaca erkek gözüyle bakılmış bir film izlenimi bırakmıyor değil.

Aşk filmi evet. Tam da o yaşlarda yaşanabilecek türden bir aşk filmi. Derinlik yakalamak ise maalesef bu filmde zor.  Yani özetle belli bir yaş kesimine hitap eden öylesine seyredilip, geçilebilecek bir film. Sanat yapıldığını söylemek ise oldukça güç.