Nadide Hayat

Türü: Komedi
Yapılış Tarihi: 2015
Gösteriliş Zamanı: 18 Aralık 2015
Yönetmeni: Çağan Irmak
Oyuncuları: Demet Akbağ, Yetkin Dikinciler, Sevil Akı, Efecan Şensolsun, Irmak Örnek, Gizem Erdem, Ümit Erlim, Sadi Celil Cengiz

ekbela

Konusu:

Konu Çağan Irmak ise gerisi teferruattır diyen sağlam bir kitlesi var yönetmenin. Tıpkı Steve Jobs gibi kendi alanında çok sevilen bir yönetmen.

Ne yapsa izleyen kitlesi yanında bir de popüler filmlere akın eden kitlelerin  Issız Adam, Babam ve Oğlum, Unutursam Fısılda gibi filmlere gitmesiyle bu tarz filmleri ayrıca izlenme rekorları kırıyor yönetmenin.

Nasıl olursa olsun O bir Çağan Irmak. X kuşağının Türk sinemasındaki en sahici, en duyarlı yönetmenleri arasında.

Çağan Irmak filmlerini çok seviyoruz. Çünkü çok sahici, çok gerçek ve çok bizden. Her filminde bir yerlerde özellikle X kuşağının kendinden bir şeyler bulması an meselesi.

Yönetmene bu kadar övgüden sonra gelelim son filmi olan Nadide Hayat’a.

Yönetmen ilk defa bu filminde komedi deniyor. Çok da iyi ediyor. Birçok komedi filminde güldüğünüzden daha çok gülüyorsanız.

Yine çok sahici, çok düşündüren ve ağlamasanız bile gözünüzde yağmur damlaları bırakan bir film. Yani klasik bir Çağan Irmak filmi bu yönde. Ama biz zaten onu tam da böyle olduğu için sevmiyor muyuz? Olayı arabeske boğmadan ne güzel anlatıyor.

Çok özetle sevdiği adam için su ürünlerinde okurken okulunu yarım bırakıp evlenen Nadide ( Demet Akbağ) karakterinin eşinin ölümüyle kaldığı yerden okula dönmesi ile yaşanan maceraları caretta carettaları kurtarmak için çıkılan bir gemi yolculuğunda anlatıyor. Kaptan Yetkin Dikinciler ile yeniden aşkı bulması, hayata sıkı sıkı asılması, özellikle kırklı yaşlardan sonra kenara çekilen insanların durumu bir daha değerlendirmesini sağlıyor. Vazgeçmek yok diyor film. Pes etmek hiç yok. Unuttuğunuz bir sizi, ölmeden anımsayın ve biraz da kendiniz için yaşayın. Tanıdık değil mi? Bizler de bazen en çok kendimizi kurban ediyoruz değil mi?

Umut veren sıcacık bir film. Oyunculuklar harika, görüntüler olağanüstü, müzikler enfes. Eh daha ne olsun? Gidin, izleyin. Buna değecek.