Rüzgârın Hatıraları

Türü: Dram
Yapılış Tarihi: 2015
Gösteriliş Zamanı: 11 Aralık 2015
Yönetmeni: Özcan Alper
Oyuncuları: Onur Saylak, Sofya Khandamirova , Mustafa Uğurlu ,Murat Daltaban , Ebru Özkan

posters

Konusu:

İlk filmi olan Sonbahar filmiyle hafızalarımıza kazınan ve bir ilk film olmasından çok daha özel bir film olup, belli bir izleyici kitlesine ulaşan Özcan Alper’in merakla beklenen Rüzgarın Hatıraları filmi vizyonda.

Film bağımsız sinema kategorisinde nitelendirilecek olan filmler arasında.

Oyuncularının kim olduğuna dair bilgi vermek gerekirse Yönetmenin ilk filminde de beraber çalıştığı Onur Saylak, Menderes Samancılar, Mustafa Uğurlu, Tuba Büyüküstün, Sofya Khandemirova,Ebru Özkan, Murat Daltaban ana rollerde.

Konusuna gelince filmin künyesinde şu şekilde ifade ediliyor: Çevirmen ve ressam Aram’ın, İkinci Dünya Savaşı yıllarında, siyasi sebepler ile hayatta kalmak için İstanbul’dan kaçışı olduğunu özetle söylemek mümkün. Doğu Karadeniz’de Sovyetler Birliğine geçmeyi beklerken kendi içsel yolculuğu, yüzünü anımsayamadığı annesi ile olan ilişkisi ve tüm bu açmazlar içindeki bir aydının içsel yolculuğu. Ölüm korkusu ve de içinde çıkılmaz bir hale gelen aşk.

Film ile ilgili farklı sinema eleştirmenlerden farklı düşünceler gelse de Antalya Film Festivalinde müzik. Görüntü ve izleyici ödüllerini aldı. Zaten şu konuda tüm eleştirmenler ağız birliği ediyor, filmde görüntüler bir harika. Öyle ki görüntüler sizi içine çekiyor ve hep o görüntüler içinde kalmak istiyorsunuz. Filmin müzikleri de görüntünün gücünü artırıyor.

Gelelim konusuna dair birkaç şeye, sanatçı olarak Aram adı geçtiğinden birçok insan bu filmin Aram Pehlivanyan’ın yaşamı olduğu sansa bile asla onun yaşamı değil. Bu filme gidecek olanlar böyle bir yanılgıya asla düşmemeli. Tam tersi filmin sonunda ithafın yapıldığı kişilerden birilerden olan ünlü Alman sosyolog Walter Benjamin’in yaşamının son dönemine daha çok benzediği söylenebilir.

Film 1915 Ermeni tehcirine göndermeler yapıyor ama bunu yaparken ne yazık ki klişelerden kurtulamıyor. O yüzden bu film siyasi bir film değil. Evet, 1915 konusuna değiniliyor ama bu haliyle politik film olduğunu söylemek güç. Zira oldukça eksik.

Filmin en büyük handikapı senaryonun bir yerden sonra klasik bir aşk üçgenine dönmesi ki, Özcan Alper fanları için bu durum ciddi bir hayal kırıklığı yaratabilir. İlk filmin oldukça gerisinde.

Oyunculuk olarak bakıldığında ise Mustafa Uğurlu tek kelime ile harika.